Tvornicu je 1920. godine osnovao Oskar Fröhlich, pripadnik poznate karlovačke židovske obitelji. Najstarija zgrada, jednokatnica na lijevoj obali Kupe i uz željezničku prugu djelo je graditelja Josipa del Tosa, a trokatnicu pored nje oko 1941. gradi tvrtka Ing. Nikola Marić.
Tridesetih godina 20. stoljeća proizvodila je oko 600.000 kg teške kože godišnje. U asortiman se ubrajaju: vaches krupone (leđni dio goveđe kože za izradu cipela), okrajine i vratovi, tabanični kruponi, cugovane kravine, kipse, vratovine i okrajine. Nadalje, crvene kravine, vratovi i okrajine (vodootporne) te crni i smeđi Pitling. Također, Blank crni u polovicama, vratovi i okrajine, kao i viks kravine, crne glatke konjske kože i chrom šivaće remenje.
Za vrijeme velike ekonomske krize tvornicu preuzima Prva hrvatska štedionica d.d. (oko 1928.) a nakon 1931. tvornica Dolensko d.d. iz Tržiča u Sloveniji. Tvornica je prvi put proširena 1932. godine, a spomenuta trokatnica iz 1940-tih bila je namijenjena odjelu za izradu finih koža za gornje dijelove cipela. Za tvornicu je vezano djelovanje poznatih kožarskih stručnjaka: Stanka Kosema, dr. E. Gergelya i dr. N. Tausiga.
Nakon 1945. KTK je ušla u sastav KIK-a (Karlovačke industrije kože) odnosno kožare Ivo Marinković, a tvorničke zgrade su korištene za školske svrhe. Danas ondje posluje Turbina works d.o.o.
***
Almanah grada Karlovca / ur. Marko Sablić. Zagreb : Štamparija „Gaj“, 1933.
Čulig, Igor. Nacrti iz modernog Karlovca : ostavština građevinske tvrtke Nikole Marića u Gradskom muzeju Karlovac kao osnova za pogled u modernističku izgradnju od 1923. do 1946. godine. // Katalozi i monografije 8. Karlovac : Gradski muzej Karlovac, 2012.
Josip Kraš, Karlovac : 1920. - 1990. Karlovac : Tvornica kože, obuće i gumenih proizvoda Josip Kraš, 1990.
Kovačević, Božidar. Karlovačka industrija i bankarstvo između dvaju ratova (1918. - 1941.). Karlovac : Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Karlovac, 2013.
U subotu 18.03. u sklopu foto-safarija kalovačkom industrijskom baštinom fotografirali smo na dvije lokacije, u Tvornici turbina d.o.o. i na željezničkom kolodvoru Karlovac. Zahvaljujemo se gospodinu Mikšiću, direktoru Tvornice turbina d.o.o. i gospodinu Miličeviću na željezničkom kolodovoru na stručnom vodstvu po lokacijama. Sljedeći vikend nastavljamo sa foto-safarijem na novim lokacijama.
Više o povijesti lokacija možete pročitati u leksikonu Virtualnog muzeja karlovačke industrije, a pratiti nas možete na društvenim stranicama organizatora.
Fotografije: Iva Alibašić
Više: www.kafotka.net